לא רק לגשת למכרז נדל"ן – כך גם תזכו בו

תוכן עניינים

במציאות אוטופית ודמיונית, עשרות אלפי מכרזי הנדל"ן המתקיימים ברחבי הארץ מדי שנה, היו נעשים באופן הוגן ושוויוני, ללא משוא פנים, העדפה ויצירת תנאים שכל מטרתם קידום האחד על פני האחרים. אלא שהמציאות הזאת אינה חלק מתרבות המכרזים בישראל. בסדום ועמורה של ענף מכרזי הנדל"ן, אתם חייבים איש מקצוע מנוסה, שמכיר את התחום על בוריו, ושידאג שאף אחד לא יתקע לכם מקלות בין הגלגלים. מכרזי נדל"ן – הדרך לזכייה הנכספת…

מכרזי נדל"ן – לא מה שחשבתם

בענף הנדל"ן נהוג לומר בעצב, שתחום המכרזים מהווה מיקרו-קוסמוס למצב בכלכלה הישראלית. מצב שהשתבש באופן חד בעשרות השנים האחרונות. שכן, כאשר חוסר הגינות, אי הצדק, ולעיתים אף השחיתות, השוחד והשקר הופכים לחלק בלתי נפרד מהמשחק, הדרך לנצח אותו בכוחות עצמכם הופכת לבלתי מושגת… את מה שעד לפני 20 שנה ליחששו במסדרונות משרדי הנדל"ן, אומרים היום בקול זעקה: מכרזי הנדל"ן אינם שוויוניים, יוצרים העדפה ברורה כלפי חברות ולקוחות, ולמעשה, אם אינכם מקושרים לבעלי הדעה והממון באותו המכרז, רוב הסיכויים שאתם מבזבזים את הזמן היקר שלכם. הטיית המכרז עלולה להתרחש כבר בשלבי היווצרותו הראשונית (באמצעות יצירת תנאי סף המטיבים עם החברה המועדפת), דרך דירוגי האיכות הנקבעים באופן מוטה ועד לשלב הצעות המחיר, שגם שם ניתן בקלות לעוות את המציאות ולייצר אחת חדשה…

תפקיד עורך הדין במכרזי הנדל"ן

בדיוק בנקודה הזאת נכנס משרד עורכי הדין לתמונה. תפקידיו במהלך מכרז הנדל"ן מגוונים ורבים, ועבודתו מתחילה מיד עם הכרזה על פרטי המכרז:

  • בחינה מדוקדקת של חומרי המכרז – לעיתים מדובר בעשרות ואף מאות עמודים גדושי סעיפים ותנאים שונים, אשר יש להכיר, תוך יכולת הבחנה בין כאלו לגיטימיים ותקפים בחוק, לכאלו שאינם.
  • אובייקטיביות המכרז – בדיקה האם קיימת נטייה או העדפה המשתמעת, באופן כזה או אחר, מתנאי המכרז והחומרים המרכיבים.
  • הגשת עתירות מנהליות וצווי מניעה – במקרים בהם התגלו פגמים בתקינות תהליך המכרז, עורך הדין יבצע את מכלול הפעולות הנדרש על מנת לעכב ואף למנוע את הוצאת המכרז לפועל.
  • אלמנטים משפטיים נוספים, לרבות כל נושא השיהוי (עיכוב תביעה מכוון, אשר נעשה בחוסר תום לב ומתוך כוונה לפגוע במצבו של הצד השני), "מעשה עשוי" ועוד.

לא מסתפקים בלהגיש. מנצחים!

בשורה התחתונה והעצובה – לגשת למכרז נדל"ן ללא עורך דין ש"שוחה" בתחום שנים רבות, יוביל אתכם, במרבית הסיכויים, למפח נפש ואובדן של זמן וכסף. יש מאבקים שפשוט לא משתלם לעשות לבד. אז תנו את המפתחות למי שמכירים את חוקי הג'ונגל, ותשאירו לכם את המרדף אחרי הצדק. כי עם עורך דין לצדכם, אתם לא רק ניגשים למכרז, אתם גם באמת עשויים לזכות בו… בהצלחה!

/ 5.

מאמרים שעשויים לעניין אותך
דילוג לתוכן