שאלות ותשובות

תקן 22 הוא תקן שמאי מחמיר שנכנס לתוקף בשנת 2014 ומטרת התקן היא לשפר את המידע המוצג לציבור ולאפשר גילוי נאות באשר למצב המשפטי והתכנוני של הקרקע, לתת לרוכשי הקרקעות כלים יעילים ואומדן מדויק של הקרקע אותה הם מעוניינים לרכוש, ובכך בעצם לגרום לציבור לא להסתמך על המידע שהם מקבלים ממשווקי הקרקעות אלא לקבל אינדיקציה אמתית, כנה ונכונה אודות הקרקע.

תקן 22 מצמצם משמעותית את הסיכון ברכישת קרקע. על פי התקן, תהיה חובה על השמאי לבחון את התוכנית המוצגת על ידי הגורם המשווק את הקרקע, ובמידה וימצא כי קיימת סבירות לאישורה והינה בת מימוש, עליו יהיה לפרט את כל תהליכים והשלבים שיש לעבור עד לאישורה. הכוונה היא לתהליכים מול וועדות התכנון, רשות מקרקעי ישראל ויתר הגופים הרלוונטיים. במקביל, על השמאי יהיה גם לאמוד את פרקי הזמן שידרשו להשלמת תהליכים אלה ואת שוויה העתידי של הקרקע ולכן הוא כה חשוב ומקנה בטחון רב למשקיעים.

ישנן מספר הזדמנויות כניסה להשקעה בקרקע חקלאית ונמנה אותן כאן לפי רמות הסיכון ורמות המחירים:

 1. כניסה להשקעה כאשר עוד לא הוגשו תוכניות מתאר על הקרקע – רמת הסיכון הגבוה ביותר ומדובר בהשקעה שאינה מומלצת כלל. המחיר יהיה בד"כ נמוך מאוד עם זאת אין ליפול בפח!
 2. כניסה להשקעה כאשר הוגשה תוכנית מתאר לוועדה המקומית אך טרם אושרה – סיכון גבוה שכן אם הקרקע לא תאושר בוועדה המקומית סביר להניח שהקרקע לא תמומש. המחיר יהיה נמוך אך ההשקעה לא מומלצת כלל.
 3. כניסה להשקעה לאחר שתוכנית המתאר אושרה בוועדה המקומית והמחוזית – השלב הטוב ביותר להיכנס להשקעה. אומנם המחיר יהיה קצת יותר גבוה מההתחלה אך מדובר בהשקעה בטוחה שתניב תשואה גבוה מאוד.
 4. כניסה להשקעה לאחר קבלת היתר בניה – בשלב זה ההשקעה היא הכי בטוחה אך המחירים יהיו גבוהים מאוד ושווים למחירי דירה באזור כך שאחוזי הרווח והתשואה יהיו לא גבוהים.
 1. קרקעות ישראל הינה החברה הוותיקה והמובילה בישראל לקרקעות עם ותק של 20 שנים.
 2. קרקעות ישראל משווקת קרקעות הנמצאות בשלבים מתקדמים, לאחר אישורים של וועדה מקומית ומחוזית ובעצם מדובר בהשקעה בטוחה. אנחנו לא מוכרים חלומות.
 3. קרקעות ישראל בוחרת את הקרקעות שלה בקפידה ולא משווקת קרקעות זולות ללא היתכנות.
 4. קרקעות ישראל משווקת קרקעות פרטיות הנרשמות על שם בעליהם בטאבו ולא שהמון חברות אחרות משווקות קרקעות של מנהל מקרקעי ישראל שלא נרשמות על שם הרוכש בטאבו.
 5. הפרויקטים שהחברה משווקת הינם מתקדמים מאוד עם צפי בניה של 2-4 שנים לעומת קרקעות שהרבה חברות אחרות משווקות, ששם נשאלת השאלה האם באמת הקרקע תפשיר לבניה וגם אם כן, סביר שזה יקח המון שנים.
 6. קרקעות ישראל שיווקה בהצלחה למעלה ממאה פרויקטים בעוד שחברות אחרות חסרות ניסיון בתחום.
 7. קרקעות ישראל משאירה לעצמה חלק בכל קרקע ובכך בעצם היא שותפה באותו פרויקט יחד עם הרוכשים.
 8. קרקעות ישראל עובדת עם פרמת עורכי הדין הגדולה והמובילה בישראל – מ. פירון ומשרד השמאים המוביל בישראל ברק פרידמן קמפלר שימקביץ.
 9. קרקעות ישראל מציעה פתרונות מימון ותעשה הכל על מנת לעמוד לצד לקוחותיה.
 10. רוכש אשר רוכש קרקע מקרקעות ישראל, נשאר מעודכן ומקבל סטאטוס פרויקט בכל תקופה. שירות הלקוחות שלנו הוא החשוב לנו מכל, ואנו זמינים עבור לקוחותינו 24/7 לכל שאלה ועדכון.
דילוג לתוכן